Tarptautinės pabėgėlių dienos proga Seime bus atidaryta migrantų kūrybos darbų paroda, vyks diskusija su pačiais migrantais

/
Tarptautinės pabėgėlių dienos proga Seime bus atidaryta migrantų kūrybos darbų paroda, vyks diskusija su pačiais migrantais

Šiandien minima Pasaulinė pabėgėlių diena. Rytoj, birželio 21 d. 13.15 val. Lietuvos Respublikos Seime, II rūmų parodų erdvėje, atidaroma Lietuvos užsieniečių registracijos centruose apgyvendintų ir ten kuriančių migrantų kūrybos paroda „Menas tarp sienų“, o 14.00-15:30 val. Seimo Konstitucijos salėje vyks diskusija „Lietuvos planas migrantams“, kurioje dalyvaus tiek sprendimus priimantys Seimo, Vyriausybės atstovai, tiek patys migrantai.

Paroda „Menas tarp sienų“ leidžia pažvelgti į žmones, tapusius 2021 metų vasarą prasidėjusios migrantų krizės įkaitais, pamatyti kuriantį, mąstantį ir jaučiantį žmogų, kuris slypi už termino „migrantas“. Menas yra vienas iš nedaugelio būdų, padedančių parodos dalyviams išgyventi sudėtingą stovyklų kasdienybę, pasakoti savo istoriją. Jų kūryba tampa vienintele jų laisvės išraiška.

Parodoje pristatomi 10 menininkų iš Irako, Turkijos, Kongo Respublikos darbai. Beveik visi autoriai atvyks iš užsieniečių apgyvendinimo centrų ir dalyvaus parodos atidaryme. Parodos organizatoriai – savanorių iniciatyva „Sienos grupė“ ir Seimo narys Vytautas Bakas. Paroda veiks birželio 21 – liepos 8 dienomis.

Diskusijoje „Lietuvos planas migrantams“ pirmą karta prie apvaliojo stalo susės ne tik šį klausimą sprendžiantys Lietuvos politikai, valdininkai, bet ir ombudsmenai, nevyriausybinių organizacijų atstovai, teisininkai ir advokatai, dirbantys su migrantų bylomis, ir patys migrantai.

Jazidei Džiuljetą (Juliet) dvidešimt penkeri, iš namų Sindžaro mieste ji turėjo bėgti 2014 metais, po to kai vietovę užpuolė ISIS. „Gyvenau palapinių stovykloje jazidų pabėgėliams 7-erius metus, o nuo 2018-ųjų likome dviese su seserimi. Situacija buvo sunki, pasitaikius galimybei vykti į Europą mes ta galimybe pasinaudojome“, – rašo Juliet ir priduria: „Aš negaliu grįžti į Iraką, man ten nesaugu tol, kol ten į valdžią bando grįžti ISIS.“ Mergina sako, kad nors sunku būti visus metus uždarytai Lietuvos migrantų stovykloje, tačiau čia ji saugi. „Tikiuosi, kad vieną dieną būsiu laisva ir galėsiu gyventi normalų gyvenimą – dirbti, keliauti, pamatyti nuostabias vietas, nebepatirti baimės ir košmarų.“ Dėl ISIS išpuolių nebaigusi mokyklos mergina piešia, mokosi kalbų, be gimtosios kurdų kalbos ji kalba arabų, anglų ir korėjiečių kalbomis, mokosi lietuvių kalbos ir nežada sustoti. „Nieko neįmanoma pasiekti lengvai, svarbu likti stipriems, nepasiduoti, kai tiki savimi – gali viską“, – sako Juliet.

Kita diskusijos dalyvė – Cezar Tavah (Cesar Tawah) iš Kamerūno. Kaip pasakoja C. Tawah, Kamerūnas – dvikalbė šalis, tačiau tik du iš dešimties regionų yra anglakalbiai, ir kai 2016 m. angliškai kalbančių regionų žmonės ėmė protestuoti prieš centralizaciją, šių regionų marginalizavimą, buvo atsakyta kulkomis, sprogdinimais ir civilių žudymu. „Esu atkaklus žmogus, dalyvavau įvairiuose protestuose, savanoriavau ligoninėse, išvykau iš savo šalies, kai tapo aišku, kad mano gyvybei gresia pavojus“, – pasakoja C. Tawah. 2019 m. išvykusi iš savo šalies, į Lietuvą kamerūnietė atvyko 2021 m. liepos 5 d. „Nuo pirmos dienos, kai atvykau į Lietuvą, daug kartų siūliau savo, kaip vertėjos, pagalbą, mokau anglų kalbos kasdien 8 valandas. Aš noriu tik ramaus gyvenimo, kad galėčiau baigti mokslus ir dirbti.“

Diskusijoje „Lietuvos planas migrantams“ taip pat pakviesti dalyvauti Seimo nariai, Vidaus reikalų ministerijos, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Migracijos departamento, Valstybės sienos apsaugos tarnybos vadovai ir atstovai, ombudsmenai, savivaldybių asociacijos, nevyriausybinių organizacijų atstovai, teisės specialistai ir advokatai, dirbantys su migrantų bylomis.

„Lietuvos žmonės ilgą laiką patys buvo pabėgėliai ir migrantai – bėgo nuo karų, trėmimų. Pirmąjį nepriklausomybės trisdešimtmetį daugiau kaip milijonas ieškojo laimės svetur. Pastaraisiais metais tapome traukos ir prieglobsčio šalimi žmonėms iš trečiųjų šalių. Ko išmokome? Koks mūsų planas tiems, kurie ieško laimės Lietuvoje ir Europoje? Kaip prisidėsime prie globalios migracijos krizės suvaldymo? Ar įgytus įgūdžius ir patirtį integruojant pabėgėlius galime panaudoti spręsdami vidaus atskirties ir skurdo problemas?“ – tokios diskusijos svarbą pabrėžė renginius Seime inicijuojantis Seimo narys Vytautas Bakas.

Diskusija „Lietuvos planas migrantams“ bus tiesiogiai transliuojama Seimo YouTube kanale „Atviras Seimas“. Nuoroda į renginio transliaciją – spauskite čia.

Susisiekti +370 (668) 42 227