Ekonomikos skatinimas: tarp plano ir veiksmų praraja

/
Ekonomikos skatinimas: tarp plano ir veiksmų praraja

Prieš daugiau, kaip mėnesį Seimui pateiktos ekonomikos skatinimo skaidrės atrodo gražiai ir spalvingai, tačiau keistas jausmas po Antikorupcijos komisijos posėdžio, tikrovėje tarp plano ir realių veiksmų - praraja.

5 mlrd. eur. ekonomikos skatinimo planas patvirtintas prieš mėnesį. Tai suma, kuri prilygsta trečdaliui valstybės metinių pajamų. Ji skirta tam, kad visuomenė, verslas, valstybė galėtų atsitiesti po krizės. Tai viskas, ką turime.

Kita vertus iki šiol planas, pasirodo, neveikia, nėra bendros plano įgyvendinimo stebėsenos, neaišku, kokia šio plano dalis panaudota bendrai ir pagal atskiras sritis (jos paveikslėlyje prie šio įrašo).

Vėliau aiškėja, kad paramos ekonomikai plano lėšos iš esmės dar nepradėtos naudoti.

Lėšų panaudijimas decentralizuotas, pasak finansų viceministro kiekviena institucija nustato savo lėšų panaudojimo tvarką, todėl norint gauti kažkokią informaciją visuomenei siūloma vartyti atskirų institucijų tinklapius.

Paramos verslui sistema (garantijų) vis dar neprieinama.

Finansinės paramos verslui skyrimo kriterijų nėra.

Atsiranda tendencija mažos vertės viešųjų pirkimų. Pvz. STT pastebi keistą tendenciją, kad skelbiamuose mažos vertės pirkimuose laimi įmonės, kurios iki šiol niekada viešuosiuose pirkimuose nedalyvavo. Nei STT, nei viešųjų pirkimų tarnyba neturi informacijos apie pirkimus, nes ji nesuvedama į kompiuterius.

Šiandien nusprendėme siūlyti Vyriausybei užtikrinti, kad visuomenei vienoje vietoje būtų pateikiama aiški ir suprantama informacija apie viešuosius pirkimus, kurie vykdomi įgyvendinant COVID 19 sukeltų rizikų valdymo, jų laimėtojus.
Paprašėme, kad būtų vienoje vietoje pateikiama ir nuolat atnaujinama suprantama informacija apie tai, kaip leidžiami ekonomikos skatinimui skirti pinigai.

Specialiųjų tyrimų tarnybos paprašėme įtraukti į savo planus analitinės žvalgybos priemones - kad būtų pateiktos rizikos, susijusios su pinigų krizės metu panaudojimu ir įvardinti įtarimus keliantys sandoriai ar tendencijos.

Kaip rodo istorija, krizės mūsų šalyje yra puiki terpė įvairaus plauko verteivoms pasipelnyti. 20O9-2012 m. laikotarpiu iš krizės mito kai kurie koncernai ir jų partneriai, tuo metu, kai daugybė verslų bankrutavo, o darbuotojai buvo atleidžiami, tad norėtųsi išmokti pamokas ir sutarti visoms politinėms jėgoms, kad kiekvienas šios krizės įveikimui skirtas euras kurtų vertę žmogui, visuomenei, valstybei. Tam reikia sutelkti šviesiausius Lietuvos protus, universitetus, nevyriausybinio sektoriaus, verslo, profsąjungų lyderius ir pasitarti, kaip atsitiesime po krizės.

Susisiekti +370 (668) 42 227